Storytelling: להפוך את המצגת שלך לסיפור הצלחה

מתח, שמחה, אהבה, פחד, תשוקה… כל אלו ורבים אחרים הם תחושות ורגשות חזקים בגוף האדם המשפיעים על החלטותינו ומניעים אותנו לפעולה.
בין אם בפרזטציה משמעותית, בראיון עבודה, בשיחת TED או בגיוס כסף ממשקיעים, כל מציג מבקש לעורר אצל הקהל שלו רגש מוגדר כלפי הרעיון שלו.
אם הצלחנו בכך, יווצרו בקהל עניין ואף תשוקה לרעיון שלנו.
אחת הדרכים הותיקות והידועות ביותר לעורר רגש אצל הקהל שלנו היא על ידי סיפור. ובשמו העדכני: storytelling.

 

עבור הרבה מציגים עמם אני עובדת הקשר בין הפרזנטציה שלהם ובין storytelling הוא מקרי בהחלט. מבחינתם פרזנטציה היא ארוע (מטריד) בו עליהם להעביר ומידע ולעיתים רבות מידע “יבש”, המבוסס על נתונים, גרפים, עובדות או מחקרים.

 

….. איפה יש פה מקום לסיפור?? זו שאלה שאני שומעת הרבה.

 

תפיסה כזו מביאה למצגות משעממות, חסרות אמירה, והגרוע מכל – מצגות שאינן משיגות את מטרתן.
אם כן, האם היכולת לספר סיפור מעניין קיימת בכולנו? האם כל סיפור יכול להיות מעניין? והאם זה בכלל נחוץ? התשובה היא: כן וכן וכן..
את אשפי הstorytelling נוכל למצוא בבמות כדוגמת TED. כמובן שאין ציפיה שכל ישיבת צוות תהפוך לבמת TED או שנתכונן במשך חצי שנה לכל 10 דקות שנציג. יחד עם זאת, קיימים מספר טיפים טכניים פשוטים ליישום שיכולים להפוך את המצגת מערמת נתונים לסיפור הצלחה:

 

1. סוף מעש(י)ה במחשבה תחילה – – סיפור טוב הוא כזה שקל לעקוב אחריו. יש בו טיעון שנבנה המוביל את הקורא/צופה למסקנה כלשהי. הוא מכיל בדיוק את מה שצריך. לא יותר, לא פחות, ובעיקר – מייצר את החוויה הרגשית המתאימה. על מנת לזהות מה רלוונטי ומה מיותר במצגת, וכיצד יש להציג זאת, חשוב להבין היטב מה התפוקה הרצויה. במקום לשאול: מה אני רוצה לספר? שאלו את עצמכם 2 שאלות: 1. איזו תגובה ארצה לקבל מהקהל ? 2. מה הקהל צריך להבין ולהרגיש כדי שיגיב באופן שאני רוצה? התשובות לשאלות אלו יבנו עבורכם את השלד של הסיפור שלכם. דוגמא מצוינת לכך ניתן לראות בשיחת הTED של ג’ו סמית’ “How to use one paper towel“.. ג’ו סמית’ הצליח בארבע דקות וחצי בלבד, ליצור חוויה מהנה וסוחפת סביב נושא יבש מאוד –חסכון במטליות נייר כדי לשמור על הסביבה. לאחר שתצפו, תופתעו לגלות איך הרגל כל כך עמוק משתנה אצלכם לאורך זמן, בעקבות 4.5 דקות שמסופרות היטב.

 

2. אוסף שקפים מקרי אינו סיפור – ודאי כבר שמעתם כי הדרך הטובה ביותר להתכונן למצגת היא לבצע חזרות בקול רם. זהו טיפ מצויין אך חשוב שייושם נכון. רוב המציגים מוודאים שהם יודעים מה לומר בכל שקף. אך אינם מתכוננים על משפטי המעבר לשקף הבא.כמו בנהיגה ברכב ידני, ללא לחיצה על הקלאצ’, ההילוך לא עובר. כך גם בפרזנטציות- ללא קשר ומעברים מתאימים בין השקפים, הרעיון, הטיעון מבולבלים ואז גם הקהל . משפטים כגון: “עכשיו משראינו מה המצב בשוק, בוא נראה איך המוצר שלנו הולך לפתור את זה” או “וזו רק זוית ראיה אחת. ניתן לבחון את הנושא גם מזוית אחרת:…”.אלו ורבים אחרים יתרמו לבהירות ולהצלחה. אחרי הכל קהל מבולבל הוא קהל שלא איתנו..
שימו לב למעברים החלקים שעושה ג’וליאן טריזור במצגת טד: shh! Sound health in 8 steps

 

3. הסוד הוא בתיבול– אחת הדרכים של הוליווד להבטיח שסרט פעולה חדש יהפוך לשובר קופות, היא לבצע הקרנה המאתרת blind spots. עוקבים אחר האישונים של הצופים באולם ומזהים האם ישנם קטעים בסרט בהם הרבה עיניים זנחו את המסך – blind spots. במידה וזיהו נקודות כאלו, מיד מוסיפים מרדף סוער, כלי נשק גדול במיוחד או משפט שנון לגיבור. במצגות הדרך להמנע מ blind spots היא לשבור את הרצף. תבלו את הנתונים וההסברים בעזרת תמונה רלוונטית, אנלוגיה ממחישה, דוגמא, או סיפור (למשל על הדרך של הוליווד ליצור שוברי קופות…). שימו לב לתבלינים הרבים בקטע הבא הלקוח מתוך TED TALK של קן רובינסון: Do schools kill creativity. קן משלב הומור, סיפור, ציטוט ופניה אל הקהל ובעזרתם הופך את המצגת שלו לאחת המצגות הנצפות ביותר בted.

 

4. ” אתה מתחיל הכי מהר שלך ולאט לאט מגביר (מבצע סבתא, 1999 )– רוב המצגות המקצועיות נפתחות במשפט “טוב אז המצגת הזו תגע בנקודות הבאות…”. מוצגת אג’נדה שאין קשר בין סעיפיה והקהל מבין שצפוי לו מסע מפרך ומתיש.. פתיחה עוצמתית ומעניינת הכרחית כדי להכניס את השומעים שלך למסע. מסע לאורך הסיפור שלך. רוצים שיצטרפו אליכם למסע? נסו לשבור שגרה. ותרו על הפתיחות המעייפות וחפשו דרך מעניינת יותר, כזו שתהווה שער הכניסה של הרעיון שלכם. ישנן דרכים רבות לפתיחה סוחפת. שתיים מהן תוכלו למצוא בפתיחה של שיחות הTED הבאות:

 

Simon Sinek : how great leaders inspire action
Andrew Stanton- the clues to a great story

 

5. התלהבו – כשאנחנו משועממים אנחנו משעממים. מידת התלהבותכם מהסיפור שלכם משפיעה באופן ישיר על מידת ההתעניינות של הקהל. מצאו עניין במצגת – הדגישו מה כל כך מיוחד בנתונים שאתם מציגים, ציינו מה כל כך חריג בתוצאות שהתקבלו, ספרו מה היתרון בדרך העבודה שאתם מציעים. בטאו את התלהבותכם דרך הדגשות (חשוב/ מעניין / מפתיע….) ודרך שפת גוף נלהבת. בנוסף, צמצום המלל הכתוב בשקפים ושילוב אלמנטים ויזואלים יהפוך הקראת נתונים יבשה לתיאור מצב מעניין וחי. צפו באופן שחוקרת המח ג’יל בולט טיילור, מספרת על השבץ המוחי שעברה במצגת :my stroke of insight. ההתלהבות והתשוקה בה היא מתארת את החוויה הביאה את המצגת שלה להיות ברשימת המצגות הנצפות ביותר בted.

 

יש עוד טיפים רבים שיהפכו את המצגת שלנו לסיפור מרתק. אך סיפור ארוך מדי הוא פחות אפקטיבי. לכן, נעצור כאן.